Komunikat – posiedzenie KRAUM, 16.03.2023
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się 16 marca 2023 r. w Lublinie. Organizatorem obrad jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się 16 marca 2023 r. w Lublinie. Organizatorem obrad jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Zaplanowane w dniach 7-9 grudnia 2022 r. obrady Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych odbyły się we Wrocławiu. Gospodarzem spotkania był prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich. Obok reprezentantów władz uczelni członkowskich KRAUM w rozmowach aktywny udział wzięli: wiceminister zdrowia Piotr Bromber, prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak oraz online reprezentujący MEiN dyrektor Departamentu Szkolnictwa Wyższego Marcin Czaja oraz naczelnika Wydziału Spraw Medycznych Piotr Kowalski.
Obecni byli także: prof. Zbigniew Izdebski, przewodniczący Komitetu Naukowego I Kongresu Humanizacji Medycyny, Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, prezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych oraz prof. Janusz Moryś, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim.
Dyskutowano m.in. o kwestii zmian standardów kształcenia na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym, finansowaniu szpitali klinicznych raz założeniach ustawy o działalności leczniczej.
Uczestnicy spotkania mieli okazję do zwiedzenia Muzeum Anatomii UMW, po którym oprowadził ich dr Marek Syrycki, prof. uczelni.
Kolejne obrady KRAUM zaplanowano w marcu 2023 r., a ich gospodarzem będzie Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Fot. Tomasz Walów/UMW
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się 8 grudnia 2022 r. we Wrocławiu. Organizatorem obrad jest Uniwersytet Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Ostatnie w bieżącym roku akademickim obrady KRAUM zorganizował Uniwersytet Zielonogórski (UZ). Gospodarzem spotkania odbywającego się w dniach 7-9 września 2022 r. byli rektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski i prof. Maciej Zabel, prorektor ds. Collegium Medicum UZ. Na zaproszenie Rektorów uczelni medycznych w rozmowach uczestniczyli również minister zdrowia Adam Niedzielski wraz z wiceministrami Piotrem Bromberem i Marcinem Martyniakiem oraz obecny w obradach online sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Wojciech Murdzek. Obecni byli także: dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w Ministerstwie Zdrowia Małgorzata Zadorożna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak, przewodniczący PKA prof. Stanisław Wrzosek, wiceprezes Zarządu Banku PKO S.A. Wojciech Werochowski oraz reprezentujący Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie – dr Piotr Pawliszak i dr Piotr Winciunas.
Podczas spotkania w Zielonej Górze członkowie KRAUM omawiali bieżące tematy dotyczące m.in. wyników ostatniej ewaluacji działalności naukowej, trudności nie tylko finansowych związanych z rosnącą inflacją, a także kwestie związane z inauguracją kolejnego roku akademickiego. Dr hab. Maciej Duszczyk z UW przybliżył wyniki pierwszej tury badań dotyczących planów migracyjnych realizowanych wśród studentów VI roku kierunków lekarskich.
Dyskusja dotyczyła także kredytów na studia medyczne, z których mogą skorzystać studenci płatnych kierunków lekarskich prowadzonych w języku polskim oraz amerykańskiej akredytacji WFME. Rektorzy jednogłośnie poparli inicjatywę kontynuowania interdyscyplinarnej dyskusji o humanizacji medycyny i organizacji kolejnych odsłon konferencji, która obyła się w dniach 9-10 czerwca w Warszawie.
Obrady w Zielonej Górze były okazją, by zwiedzić Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego sp. z o.o., po którym gości oprowadził prezes Zarządu dr Marek Działoszyński.
Kolejne posiedzenie KRAUM odbędzie się w grudniu 2022 r., a jego gospodarzem będzie Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się w dniach 7-9 września 2022 r. w Zielonej Górze. Organizatorem obrad jest Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Gdański Uniwersytet Medyczny na czele z rektorem prof. Marcinem Gruchałą, przewodniczącym Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) był gospodarzem jej wiosennych obrad. Spotkanie odbyło się w dniach 18-20 maja br. w Trójmieście. W rozmowach oprócz reprezentantów władz uczelni członkowskich KRAUM aktywny udział wzięli również przedstawiciele dwóch Ministerstw. Resort zdrowia reprezentował wiceminister Piotr Bromber, natomiast Ministerstwo Finansów – wiceminister Sebastian Skuza. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również zastępca rzecznika praw pacjenta Grzegorz Błażewicz oraz dyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych Jakub Adamski.
Rektor GUMed prof. Marcin Gruchała przywitał zgromadzonych gości oraz przybliżył porządek obrad, w tym również protokół ostatniego posiedzenia Konferencji. Przewodniczący KRAUM w słowie wstępu zaprosił do swobodnej wymiany myśli i wyraził nadzieję na owocną i konstruktywną dyskusję. Początek rozmów dotyczył kształcenia medyków oraz rozważenia możliwości dobrowolnego stażu podyplomowego w celu uniknięcia jego całkowitego zniesienia. Następnie rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong przybliżył bieżące ustalenia dotyczące zasad przyjmowania studentów z Ukrainy i ich możliwości kontynuowania kształcenia w Polsce w ramach projektu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Solidarni z Ukrainą. Kolejnym tematem były problemy absolwentów studiów anglojęzycznych oraz korekt ustawy o zawodzenie lekarza i lekarza dentysty. Dyskusja z udziałem ministra Piotra Brombera skupiła się wokół opracowania standardów kształcenia i zmian na kierunku fizjoterapia. Przedstawiciel MZ w swojej wypowiedzi podkreślił, że kluczowe w zmianach jest stawianie na standaryzację i odpowiednią ewaluację zamiast kolejnych egzaminów dla studentów. Aby zapewnić odpowiednie standardy nauczania, medycyna powinna iść w stronę zespołowości i partnerstwa między dyscyplinami, a nie ich hierarchizacji.
O projekcie Krajowej Sieci Onkologicznej opowiedział dr hab. Rafał Steć, kierownik Kliniki Onkologii szpitala klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W swojej prelekcji zwrócił szczególną uwagę na fakt, że coraz mniej lekarzy decyduje się na specjalizację onkologiczną. Prof. Steć zasugerował, że w tym przypadku być może warto rozważyć utworzenie ośrodków pilotażowych dla studentów oraz powołanie stanowiska asystenta w chorobie onkologicznej.
Następnie głos w obradach zabrał minister Sebastian Skuza, który omówił stan finansowy i sprawy płacowe uczelni medycznych w Polsce.
W ostatniej części obrad zgromadzeni poruszyli temat komunikacji na linii pacjent – lekarz. Minister Bromber zachęcił do czynnego udział w zbliżającym się I Kongresie Humanizacji Medycyny, po czym list od rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca odczytał jego zastępca – Grzegorz Błażewicz. W dyskusji głos zabrał również dyrektor Departamentu Strategii i Działań Systemowych Jakub Adamski, który podkreślił potrzebę budowania konkretnych postaw już na samym początku kształcenia w zawodach medycznych. W swojej prelekcji omówił również stan zakażeń szpitalnych w Polsce.
W ramach KRAUM uczestnicy mieli okazję odwiedzić nowe budynki szpitala klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oprowadził gości dyrektor naczelny Jakub Kraszewski.
Kolejne obrady odbędą się w Zielonej Górze we wrześniu br. Ich organizatorem będzie Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się w dniach 18-19 maja 2022 r. w Gdańsku. Organizatorem obrad jest Gdański Uniwersytet Medyczny.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się stacjonarnie 10 marca 2022 r. w Kielcach. Organizatorem jest Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że najbliższe posiedzenie KRAUM odbędzie się stacjonarnie w dniach 24-26 listopada 2021 r. w Warszawie. Organizatorem jest Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Agencją Badań Medycznych.
W Katowicach miały miejsce obrady Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Gospodarzem konferencji był Śląski Uniwersytet Medyczny. W trakcie spotkania rektorzy obradowali nad problemem roli uczelni medycznych w funkcjonowaniu i rozwoju polskiej onkologii jak również dyskutowali nad zaawansowaniem prac nad założeniami do ustawy o szpitalach klinicznych. W trakcie obrad przyjęto m. in. stanowisko Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych w sprawie roli uczelni medycznych w tworzeniu rozwiązań systemowych w obszarze onkologii. Rektorzy opowiedzieli się za koniecznością weryfikacji i ujednoliceniem standardów nauczania onkologii w związku z ustawową koniecznością upraktycznienia studiów z powodu likwidacji stażu podyplomowego.
Rektorzy zawnioskowali również o pilne określenie harmonogramu prac remontowo-inwestycyjnych wraz z harmonogramem finansowania tych prac przez Ministerstwo Zdrowia w uczelniach medycznych, zapewniających powstanie infrastruktury dla Centrów Symulacji Medycznych, niezbędnych do wdrożenia praktycznego kształcenia na kierunkach medycznych oraz weryfikacji efektów tego kształcenia.
W obradach wzięli udział:
z Gdańska – Prof. dr hab. Janusz Moryś – Przewodniczący KRAUM, z Łodzi – Prof. dr hab. Paweł Górski – Wiceprzewodniczący KRAUM, Prof. dr hab. Andrzej Drop (Lublin), Prof. dr hab. Joanna Jędrzejczak (Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego ), Prof. dr hab. Piotr Laidler (Kraków), Prof. Przemysław Jałowiecki (Katowice), Prof. dr hab. Marek Krawczyk (Warszawa), Prof. dr hab. Jan Styczyński (Bydgoszcz), Prof. dr hab. Jacek Wysocki (Poznań), Prof. dr hab. Marek Zietek (Wrocław) i Prof. dr hab. Jacek Nikliński (Białystok) oraz Prof. dr hab. Marta Wawrzynowicz – Syczewska (Szczecin).