Załącznik nr 1
do Uchwały Nr 17/2024 KRAUM
z dnia 20 czerwca 2024 r.
Regulamin
działania Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych
§ 1
- Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zwana dalej KRAUM, działa na podstawie art. 337 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022, poz. 574 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, a także na mocy § 4 ust. 2 pkt f) oraz ust. 3 Statutu Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich z dnia 13 października 2011r. z późn. zm.
- KRAUM działa jako dobrowolne zrzeszenie rektorów reprezentujących polskie publiczne uczelnie medyczne oraz inne publiczne uczelnie kształcące co najmniej na jednym kierunku lekarskim i/lub lekarsko-dentystycznym i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego oraz jest organem przedstawicielskim tych uczelni właściwym
w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki.
§ 2
- W skład KRAUM mogą wchodzić:
- publiczne akademickie uczelnie medyczne uprawnione do posługiwania się nazwą „uniwersytet” i ewaluujące się obowiązkowo w dyscyplinie nauk medycznych oraz dodatkowo w dyscyplinie nauk o zdrowiu i/lub nauk farmaceutycznych, zwane dalej „uniwersytetem medycznym” reprezentowane przez ich rektorów,
- publiczne uczelnie akademickie, inne niż uczelnie medyczne, uprawnione do posługiwania się nazwą „uniwersytet”, ewaluujące się obowiązkowo
w dyscyplinie nauk medycznych oraz dodatkowo w dyscyplinie nauk
o zdrowiu i/lub dyscyplinie nauk farmaceutycznych, w których kształcenie na kierunkach lekarskich i/lub lekarsko-dentystycznych i/lub farmaceutycznych odbywa się w ramach wyodrębnionej w tym celu jednostki organizacyjnej, reprezentowanej przez właściwego dla tej jednostki prorektora, - Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zwane dalej „CMKP” reprezentowane przez dyrektora CMKP.
- W skład KRAUM wchodzą uczelnie wymienione w Załączniku nr 1 do niniejszego Regulaminu – Lista uczelni członkowskich KRAUM.
- Działalność KRAUM nie narusza autonomii, niezależności oraz samorządności uczelni członkowskich wchodzących w skład Konferencji.
- KRAUM działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- Przyjmuje się, że siedzibą KRAUM jest siedziba uczelni, której rektor w danej kadencji pełni funkcję przewodniczącego.
- Obsługę administracyjną KRAUM prowadzi uczelnia macierzysta przewodniczącego.
§ 3
- Członkowie KRAUM mają status członka zwyczajnego albo członka stowarzyszonego.
- Nadanie statusu członka zwyczajnego może nastąpić, gdy:
- zakończony został pierwszy cykl kształcenia na jednolitych studiach magisterskich,
- wydana została pozytywna ocena Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych,
- w odniesieniu do publicznej uczelni akademickiej innej niż uczelnia medyczna, kształcenie na kierunkach lekarskich i/lub lekarsko-dentystycznych i/lub farmaceutycznych odbywa się w ramach wyodrębnionej w tym celu jednostki organizacyjnej, reprezentowanej przez właściwego dla tej jednostki prorektora.
- Nadanie statusu członka stowarzyszonego może nastąpić, gdy:
- trwa pierwszy cykl kształcenia na jednolitych studiach magisterskich,
- wydana została pozytywna opinia Uniwersyteckiej Komisji ds. Jakości Kształcenia na Kierunku Lekarskim,
- w odniesieniu do publicznej uczelni akademickiej innej niż uczelnia medyczna, kształcenie na kierunkach lekarskich lub lekarsko-dentystycznych lub farmaceutycznych odbywa się w ramach wyodrębnionej w tym celu jednostki organizacyjnej, reprezentowanej przez właściwego dla tej jednostki prorektora.
- Uzyskanie statusu członka KRAUM następuje w drodze uchwały KRAUM podjętej na wniosek uczelni. Pisemny wniosek składa rektor zainteresowanej uczelni do przewodniczącego KRAUM.
§ 4
- Utrata statusu członka zwyczajnego KRAUM lub statusu członka stowarzyszonego KRAUM następuje w przypadku:
-
- niespełnienia warunków, o których mowa w § 2 ust. 1,
- utraty statusu uczelni akademickiej w rozumieniu przepisów ustawy,
- likwidacji uczelni,
- rezygnacji z uczestniczenia w KRAUM.
- Utrata statusu członka KRAUM następuje w drodze podjęcia uchwały przez członków KRAUM. Przewodniczący niezwłocznie informuje o treści uchwały zainteresowaną uczelnię oraz pozostałych członków KRAUM.
§ 5
- Celem działania KRAUM jest w szczególności:
- wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach związanych z kształceniem przed
i podyplomowym w zakresie dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz we wszystkich innych sprawach dotyczących społeczności akademickiej członków KRAUM, - inspirowanie i koordynowanie współpracy uczelni członkowskich KRAUM,
- podejmowanie w granicach obowiązującego prawa wszelkich czynności zmierzających do rozwoju wyższego szkolnictwa medycznego oraz dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu,
- występowanie w sprawach dotyczących środowiska uczelni medycznych wobec organów władzy państwowej – wykonawczej (zwłaszcza Ministerstwa Zdrowia)
i ustawodawczej, - wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach szpitali i innych podmiotów, dla których organem założycielskim są uczelnie członkowskie KRAUM,
- dbanie o przestrzeganie zasad etycznych, wartości akademickich i etosu nauczyciela akademickiego,
- wspieranie działań zmierzających do doskonalenia procesu dydaktycznego, odpowiedniego poziomu kształcenia oraz rozwoju kadry dydaktycznej na uczelniach medycznych oraz uczelniach kształcących na kierunkach medycznych,
- współpraca z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
- wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach związanych z kształceniem przed
- Do realizacji celów, o których mowa w ust. 1, KRAUM może powołać w szczególności komisje, konwenty, zespoły eksperckie, ekspertów.
- Komisje powołuje i odwołuje przewodniczący KRAUM, określając ich skład, w tym przewodniczącego Komisji , a także wyznaczając ich zadania.
- W skład komisji wchodzą osoby wskazane przez członków KRAUM.
- Przewodniczącym komisji jest osoba wskazana przez przewodniczącego KRAUM.
- Szczegółowy tryb pracy komisji może określać jej regulamin.
§ 6
- Dla osiągnięcia celów, o których mowa w § 5 ust. 1, członkowie KRAUM:
-
- dbają o zapewnienie właściwej reprezentacji polskich uczelni medycznych
w gremiach i organizacjach reprezentujących interesy wyższego szkolnictwa medycznego w Polsce i Europie, - inicjują działania w obszarze szkolnictwa wyższego,
- zajmują stanowisko w sprawach istotnych dla rozwoju publicznych uczelni medycznych,
- współpracują z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
- wyrażają (w tym także z własnej inicjatywy) opinie i postulaty oraz przedstawiają wnioski w sprawach dotyczących wyższego szkolnictwa medycznego,
- podejmują działania mające na celu podniesienie jakości kształcenia oraz zapewnienia odpowiednich warunków kształcenia studentów i doktorantów.
- dbają o zapewnienie właściwej reprezentacji polskich uczelni medycznych
§ 7
- Przewodniczącego KRAUM oraz jego zastępców wybierają ze swojego grona rektorzy elekci uczelni członkowskich wybrani na nową kadencję.
- Wybór przewodniczącego KRAUM oraz jego zastępców na nową kadencję, dokonywany jest w głosowaniu tajnym, większością 2/3 ważnie oddanych głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania
i następuje nie wcześniej niż w okresie ostatnich 3 miesięcy bieżącej kadencji. - Zgromadzenie wyborcze KRAUM zwołuje dotychczasowy przewodniczący lub jego zastępca.
- Uprawnionymi do głosowania są wyłącznie członkowie zwyczajni KRAUM.
- W przypadku niedokonania wyboru przewodniczącego i zastępców przewodniczącego do końca bieżącej kadencji ustępujący przewodniczący prowadzi posiedzenie do czasu wyboru przewodniczącego i zastępców przewodniczącego nowej kadencji.
- Organizatorem posiedzenia, o którym mowa w ust. 5, jest uczelnia macierzysta ustępującego przewodniczącego.
- Ilekroć w niniejszym paragrafie jest mowa o rektorze elekcie należy przez to rozumieć również dyrektora elekta CMKP oraz właściwego prorektora elekta, o którym mowa w § 2 Regulaminu.
§ 8
- Przewodniczący KRAUM:
-
- kieruje działalnością oraz ustala plan pracy KRAUM,
- reprezentuje KRAUM na zewnątrz, w tym także wobec Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich,
- ustala projekt porządku posiedzeń,
- przewodniczy obradom,
- podpisuje uchwały KRAUM,
- zatwierdza dokumenty finansowe, z zastrzeżeniem ust. 3.
- W przypadku nieobecności przewodniczącego lub niemożności działania, jego zadania wykonuje upoważniony zastępca przewodniczącego.
- Zatwierdzanie dokumentów finansowych wymaga kontrasygnaty osoby sprawującej funkcję głównego księgowego w rozumieniu art. 54 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2021, poz. 305, z późn. zm.) w uczelni macierzystej przewodniczącego, która prowadzi wyodrębniony rachunek bankowy dla KRAUM.
§ 9.
- KRAUM obraduje na posiedzeniach zwołanych przez przewodniczącego, zgodnie
z planem pracy oraz w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, z przerwą wakacyjną w miesiącach lipiec − sierpień. - Zawiadomienie o terminie posiedzenia wraz z porządkiem obrad przewodniczący przekazuje członkom KRAUM drogą elektroniczną, z co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
- Posiedzenia KRAUM nieobjęte planem pracy mogą być zwołane z inicjatywy przewodniczącego lub na wniosek co najmniej jednego członka KRAUM.
- W posiedzeniach KRAUM mogą uczestniczyć także inne osoby z głosem doradczym lub jako zaproszeni goście z inicjatywy przewodniczącego lub innego członka KRAUM.
- W posiedzeniach KRAUM rektora reprezentującego uniwersytet medyczny może zastępować z prawem głosu upoważniony prorektor lub wyznaczony pełnomocnik.
W posiedzeniach KRAUM właściwego prorektora reprezentującego Uniwersyteckie Kolegium Medyczne oraz dyrektora CMKP może zastępować z prawem głosu wyznaczony pełnomocnik. - Posiedzenia mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zawiadomienie o terminie posiedzenia przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość wraz z porządkiem obrad przewodniczący przekazuje członkom KRAUM drogą elektroniczną, z co najmniej z siedmiodniowym wyprzedzeniem.
§ 10
- Członkowie zwyczajni mają prawo:
-
- uczestniczyć w pracach KRAUM,
- biernego i czynnego uczestniczenia w wyborach,
- zgłaszać wnioski i interpelacji do przewodniczącego.
- Członkowie stowarzyszeni mają prawo:
-
- uczestniczyć z głosem doradczym w pracach KRAUM, bez prawa głosowania przy podejmowaniu uchwał,
- zabierać głos we wszystkich sprawach podejmowanych na posiedzeniach KRAUM, zgłaszać wnioski i postulaty,
- brać udział w posiedzeniach KRAUM.
- Członkowie zwyczajni i stowarzyszeni mają obowiązek:
-
- przestrzegać Regulaminu oraz innych postanowień wynikających
z podejmowanych przez KRAUM uchwał, - uiszczać składki w wysokości określonej przez KRAUM,
- wspierać realizację celów KRAUM oraz propagować stanowiska ujęte w uchwałach podejmowanych przez KRAUM.
- przestrzegać Regulaminu oraz innych postanowień wynikających
§ 11
- KRAUM wyraża swoje stanowiska lub opinie w formie uchwał.
- Przy podejmowaniu uchwał członkowie KRAUM dążą do uzyskania konsensusu. Jeżeli osiągnięcie konsensusu jest niemożliwe, uchwały zapadają większością 2/3 ważnie oddanych głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
- Członkowie stowarzyszeni KRAUM nie biorą udziału w głosowaniu i nie są wliczani do kworum.
- Uchwały zapadają w głosowaniu jawnym z zastrzeżeniem ust. 5.
- W głosowaniu tajnym podejmowane są uchwały:
-
- w sprawach personalnych,
- na zarządzenie przewodniczącego.
§ 12
- W sprawach niecierpiących zwłoki, przewodniczący z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej jednego członka KRAUM może zarządzić głosowanie nad projektem uchwały w trybie korespondencyjnym (tzw. obiegowym).
- Warunkiem ważności głosowania w trybie obiegowym jest przesłanie wszystkim członkom KRAUM projektu uchwały oraz innych dokumentów niezbędnych do podjęcia uchwały.
- W razie skierowania sprawy do rozpatrzenia w trybie obiegowym, przewodniczący określa zasady oraz termin do zajęcia stanowiska przez członków KRAUM.
- Uchwała jest podjęta w ostatnim dniu głosowania wskazanym przez przewodniczącego.
- O wynikach głosowania korespondencyjnego i podjętych uchwałach zamieszcza się stosowny zapis w protokole najbliższego posiedzenia KRAUM.
§ 13
- Strona internetowa KRAUM dostępna jest pod adresem https://kraum.org.pl.
- Pliki strony internetowej oraz baza danych posadowione są na serwerze zewnętrznego usługodawcy hostingowego.
- Roczna opłata z tytułu korzystania z usług hostingowych uiszczana jest ze składek członkowskich KRAUM.
- Za administrowanie stroną internetową KRAUM odpowiedzialna jest jednostka informatyczna uczelni macierzystej przewodniczącego KRAUM.
- Przekazanie pomiędzy uczelniami uprawnień administracyjnych związanych
z zarządzaniem stroną internetową odbywa się wraz z zakończeniem kolejnej kadencji KRAUM na podstawie dokumentu cesji wystawianego przez usługodawcę hostingowego.