O Uczelni

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie powołany został do życia 20 marca 1948 roku i był trzecią uczelnią wyższą w Szczecinie. Powstawanie Akademii odbywało się w warunkach skrajnego wyniszczenia wojną i zupełnego braku miejscowej kadry lekarskiej, naukowej i dydaktycznej, te mijające lata działania można uznać za wielkie dokonanie.

PUM od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce wśród Uczelni regionu zachodniopomorskiego. Na 13 kierunkach kształci ponad pięć tysięcy studentów. Uczelnia posiada cztery wydziały: Lekarski z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim, Lekarsko-Stomatologiczny, Lekarsko-Biotechnologiczny i Medycyny Laboratoryjnej oraz Nauk o Zdrowiu. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie prowadzi studia: magisterskie,
I stopnia (licencjackie) i II stopnia (magisterskie) – stacjonarne i niestacjonarne, doktoranckie i podyplomowe. W języku angielskim na kierunkach: lekarskim i lekarsko-stomatologicznym.

Wśród nas jest także 20 studentów z Niemiec, którzy podejmują studia w ramach programu Asklepios, utworzonego przez PUM z koncernem Asklepios Kliniken GmbH z Hamburga.
W ramach tego programu zajęcia kliniczne dla studentów będą prowadzone w języku niemieckim w akredytowanych przez PUM szpitalach sieci Asklepios w Niemczech.

Uniwersytet nieustannie otwiera się na nowe środowiska. Nasze doświadczenia wskazują, że fascynacja medycyną dotyka ludzi w każdym wieku. Najmłodszy
nasz „student”, uczestnik Dziecięcego Uniwersytetu Medycznego, ma siedem lat, natomiast najstarszy to ponad 80-letni uczestnik Medycznego Uniwersytetu Seniora.

Ważną grupą dla PUM są licealiści. To właśnie dla nich rozpoczyna się kolejna edycja projektu edukacyjnego pod nazwą: Młodzieżowa Akademia Medyczna.

W 2012 roku przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na mocy wspólnego porozumienia Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie powołano instytucję: Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów.

Celem, której jest identyfikacja ofiar zbrodni systemów totalitarnych. To ważne osiągnięcie naukowe o dużym pozytywnym wydźwięku humanitarnym, społecznym i historycznym.

W roku 2014 zakończone zostaną dwie inwestycje uczelni: Międzywydziałowe Centrum Dydaktyki i Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych,
które w istotny sposób wzmocnią działalność dydaktyczną, naukową i leczniczą – trzy filary, na których opiera się misja Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

W celu zapewnienia wysokiego poziomu świadczeń zdrowotnych Dyrektorzy naszych Szpitali Klinicznych dokładają starań, aby kierowane przez nich Szpitale stały
się placówkami nowoczesnymi i spełniającymi najwyższe standardy europejskie.