Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Prof. dr hab. Leszek Domański – Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, specjalista w dziedzinie nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych, od ponad trzech dekad związany jest z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie. Urodzony w Krakowie, po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Wadowicach, kontynuował swoją edukację medyczną na Uniwersytecie w Rostocku, gdzie w 1991 roku uzyskał dyplom lekarza. Jego kariera naukowa rozpoczęła się od zdobycia tytułu specjalisty chorób wewnętrznych w 1999 roku, a stopień doktora nauk medycznych otrzymał w 1997 roku na podstawie pracy dotyczącej kortyzolu i reakcji wolnorodnikowych u pacjentów z ostrą niewydolnością wieńcową. Habilitację uzyskał w 2007 roku, prezentując badania nad uszkodzeniem niedokrwienno-reperfuzyjnym w przeszczepionej nerce. W 2011 roku otrzymał tytuł profesora, a rok później został powołany na stanowisko Dziekana Wydziału Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim, które pełnił w kolejnych kadencjach. W 2021 roku objął funkcję Prorektora ds. Klinicznych PUM.
Profesor Domański aktywnie uczestniczył w rozwoju Uniwersytetu, między innymi tworząc w 2013 roku unikatowy na skalę europejską programu ASKLEPIOS, obejmujący dydaktyczną współpracę polsko-niemiecką ze szpitalami w Schwedt, Pasewalku i Brandenburgu. Od 2013 roku zaangażowany w proces legislacyjny dotyczący działalności organizacyjnej oraz dydaktycznej Uniwersytetów Medycznych w Polsce, między innymi jako Wiceprzewodniczący Konwentu Dziekanów Wydziałów Lekarskich Uczelni Publicznych oraz Przewodniczący Podkomisji ds. standardów nauczania na kierunku lekarskim przy Ministrze Zdrowia. W 2023 roku został powołany przez Ministra Zdrowia do zespołu zajmującego się opracowaniem wytycznych dotyczących jednolitych zasad wykorzystywania Centrum Symulacji Medycznej oraz przeprowadzania egzaminu standaryzowanego w procesie kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów (OSCE), a także przez Przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) do Zespołu do spraw wsparcia dydaktycznego. Począwszy od roku 2024 pełni funkcję Wiceprzewodniczącego KRAUM.
W ramach swojej klinicznej działalności, współtworzył program opieki dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Jego działania przyczyniły się do powstania stacji dializ, które do dziś służą osobom z zaawansowaną niewydolnością nerek, a także ośrodka kwalifikującego do transplantacji nerki, który również opiekuje się pacjentami po przeszczepie w ramach Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych PUM. W 2020 roku został powołany na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób wewnętrznych w województwie zachodniopomorskim. Badawcze zainteresowania Profesora Domańskiego koncentrują się na nefrologii i transplantologii klinicznej. Prowadził badania kliniczne i eksperymentalne, oceniając proces niedokrwienia i reperfuzji, badając zależności między reakcjami wolnorodnikowymi, układem antyoksydacyjnym, a funkcją przeszczepionej nerki. W swoich pracach wykorzystał termowizję do monitorowania reperfuzji, odkrywając, że stres oksydacyjny jest kluczowym czynnikiem uszkodzenia komórek po niedokrwieniu, co ma istotny wpływ na funkcjonowanie przeszczepionej nerki. Profesor Domański jest autorem lub współautorem 188 publikacji naukowych z dziedziny nefrologii i transplantologii klinicznej zamieszczonych w recenzowanych czasopismach zagranicznych i krajowych (sumaryczny IF 232). Został uhonorowany Nagrodą Naukową Ministra Zdrowia za całokształt dorobku w obszarze badań naukowych, a także odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, Odznaką Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, Odznaką Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego oraz Medalem za Zasługi dla PUM. Profesor Domański jest również aktywnym członkiem czołowych towarzystw naukowych, pełniąc kluczowe role, między innymi prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego oraz członka zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.